המפתח לשינוי

האם הרגשת פעם תקוע בחיים??! והמשכת לעשות את אותו הדבר שוב ושוב בציפייה לקבל תוצאה שונה? אנחנו רוצים לשנות את הגישה שלנו כלפי הילדים שלנו, עצמנו והחיים! אנחנו רוצים לאמץ גישה חיובית יותר ואוהדת, להימצא במקום בו אנו מרגישים שלמים יותר, מאושרים יותר ומכוונים יותר למטרות ולחלומות שלנו.
לפעול אותו הדבר שוב ושוב, זאת לא הדרך. אתה חייב לבחור לפעול בדרך שונה!! מה הפתרון? לשנות את המפתח! אם תנסה לפתוח את הדלת עם מפתח שלא מתאים, האם תמשיך לנסות לפתוח את הדלת עם אותו המפתח שוב ושוב? או שתעדיף להיות גמיש ולנסות כל מיני סוגי מפתחות עד שתמצא את האחד שעובד?
אז מה בעצם מקבע אותנו על ביצוע אותה התנהגות שוב ושוב ומרחיק אותנו מהשינוי המיוחל?
הרגלים!
איך שאנו מתלבשים, נרדמים, מתעוררים, שותים את הקפה שלנו, מה שאנחנו מכניסים לפה, איך שאנחנו עושים עסקים, מתאמנים, שותים את המשקה החריף שלנו, מתנהלים בעבודה ועוד ועוד. חיינו מורכבים ומנותבים על ידי הרגלים. הרגל יכול להחשב כהתנהגות רצויה או לא רצויה, כלפי עצמנו או כלפי הסביבה שלנו. חשיבותם של ההרגלים שלנו הם בבחירות האוטומטיות שלנו, מבלי הצורך להשקיע מחשבה. אנו מקבעים הרגלים ע"י חזרות, עד שנהפכים לאוטומטיים ומבוצעים ללא מאמץ, לדוגמה:
– כאשר תינוק מתחיל לזחול או ללכת. בתחילה הוא מתנדנד ונופל, אך ממשיך לנסות עד שמרכיבי התנועה מתקבעים ונוצרת תנועה אוטומטית.
– כאשר אדם לומד תוכנה חדשה או עובר לטכנולוגיה חדשה, בתחילה לוקח לו זמן להפנים כיצד להפעיל את התוכנה או המכשיר החדש, אך לאחר מס חזרות, התהליך של הכרת המכשיר או הקלדת נתונים בתוכנה נעשית אוטומטית.
– עישון מתחיל עם ההחלטה לנסות לעשן, ולאחר מכן ממשיך עם כמה סיגריות, והלאה לעישון יום יומי המתקבע כהתנהגות אוטומטית.
לכל התנהגות שלנו, במקור שלה, היתה מטרה חיובית. מה רצינו להשיג אז? לדוגמא: עישון – מקובלות. צעקות על הילדים – דרישה להקשבה. כעס על הבן זוג שלי – רצון לתשומת לב. ישנם הרגלים מורכבים וישנם כאלה שפחות. מתי הרגל הופך להיות משהו שאדם מבקש לשנות? אדם מבקש שינוי, כאשר התנהגותו כלפי עצמו או הסביבה, נתפסת כלא רצויה, מקובעת ושכבר אינה תורמת להתפתחות בחייו.
כל הרגל מכיל בתוכו: רגש, מחשבה, קלט ועיבוד חושי, תנועה, מילים, מחוות, דיבור פנימי ותגמול. כל אלה מקשים עלינו מלבצע שינוי. הרגל נחתם ונקשר במפה העצבית שלנו, ובבואנו לבצע שינוי, אנו רוצים להתיר את הקשרים בין מרכיבי ההרגל השונים.
לנסות התנהגויות ואסטרטגיות שונות וחדשות ביחד עם גמישות מחשבתית, יכולה לשחרר את מי שאתה באמת ואת מה שנועדת לעשות בחייך. החדשות הטובות באמת הן,
כל התנהגות, הרגל ודפוס, ניתן לשינוי ע"י זיהוי הטריגר, סדר הפעולות והתגמול. ניתן לחדור לכל הרגל, להעלות אותו למודעות, לעצב אותו ולהגיע אל התוצאה הרצויה .